Now loading.
Vă rugăm aşteptaţi.

Menu

World School

publicat în World School

Initiat de Kanto International Senior High-School din Tokio, Japonia, proiectul World School se dorește a fi o entitate fără frontiere care să prilejuiască întâlniri între liceeni și profesori de pe toate continentele pentru crearea unui program educațional ideal. Elevii sunt formați în sensul adoptării unei perspective globale prin care să devină toleranți la diversitate, schimbare, receptivi, responsabili la marile probleme actuale ale lumii și să stabilească legături de prietenie trainice cu scopul de a excela într-o societate globală și de a deveni “liderii” de mâine ai lumii.

Școala noastră, COLEGIUL NAŢIONAL “COSTACHE NEGRUZZI” din IAŞI este unic partener român în programul cultural - educativ internaţional “WORLD SCHOOL” alături de şcoli din peste 20 de ţări din întreaga lume încă din anul 1999. Programul a fost inițiat în 1997 de către Kanto International High School din Tokyo, Japonia care găzduiește la fiecare doi ani forumurile anuale internaţionale. Pentru colegiul nostru, forumul din octombrie 2012 din SUA a insemnat a 12-a participare alături de alte 21 de țări de pe toate continentele (Australia, Canada, China, Finlanda, Germania, Franta, India, Indonezia, Italia, Macao, Noua Zeelandă, Statele Unite ale Americii, România, Rusia, Africa de Sud, Koreea de Sud, Taiwan, Tailanda, Turcia, Marea Britanie, Japonia)

Tema: "Environment: Housing and Volunteerism" /" Conditii de locuit si Spiritul de voluntariat "

Organizator: LINCOLN MEMORIAL UNIVERSITY, din localitatea Harrogate, stat Tenessee, U.S.A.

Obiective:

> cunoaşterea interculturală şi schimbul de valori interculturale;

> Cunoaşterea condiţiilor de locuit specifice fiecărei ţări participante, ca expresie a culturii şi identităţii acesteia;

> Conștientizarea efectelor pe care le au standardele de locuit asupra calităţii vieţii în societatea modernă ;

> dezvoltarea spiritului de voluntariat şi conştientizarea importanţei educaţiei pentru o cetaţenie activă în rândul tinerilor, ca factori majori în dezvoltarea comunităţii;

Perioada: 22 octombrie - 4 noiembrie 2012

Delegaţia: Prof. Coordonator: Gianina Artenie

Elevi participanţi:
1. Daria Bacaoanu, XIA
2. Diana David, XIA
3. Alexandru Enache, XIA

Pregatirea pentru această participare a constat din alcătuirea de:

  • 3 postere informative (Iasi si Romania, Situatia cu privire la calamitatile pe care tara noastra le-a cunoscut in ultimii ani, Activitatea de voluntariat din Romania ); prezentare power point introductivă despre România
  • portofoliu cu materiale, obiecte promoționale pentru prezentarea școlii; pregatirea unui stand media cu materiale promotionale pentru Iasi si Romania, expoziție de obiecte tradiționale românești ;
  • program folcloric românesc -colaj de 4 cântece și dansuri tradiționale;
  • activitate de voluntariat la Centrul de Zi "Mia Casa Inculeţ" din Bârnova- sprijin in alcatuitrea temelor pentru acasa, in invatarea lectiilor, participare la activitati culinare , sportive si recreative alaturi de cei 17 copii din centru
  • activitatea de documentare si analiză pe marginea temei, propunerea de solutii de prezentat in cadrul dezbaterilor si atelierelor de lucru desfasurate in SUA
14 02, 2020