Now loading.
Vă rugăm aşteptaţi.

Menu

Viziunea și misiunea şcolii

Prima paginăDespre noiViziunea și misiunea şcolii
Prima paginăDespre noiViziunea și misiunea şcolii

Viziunea şi misiunea

publicat în Despre noi

VIZIUNEA

Formarea unor tineri creativi, cu o personalitate autonomă, capabili de adaptare într-o societate a cunoaşterii, deschişi către un orizont cultural complex şi pregătiţi pentru provocările lumii contemporane.

MISIUNEA

Misiunea Colegiului „Costache Negruzzi” Iaşi, definită printr-o strategie educaţională complexă, este de a optimiza constant oferta educaţională, în raport cu standardele de calitate naţionale şi europene, ţinând cont de idealurile şi exigenţele beneficiarilor direcţi şi indirecţi.

Psihologia succesului, parte componentă a ethos-ului şcolii, este susţinută prin valorificarea tradiţiilor colegiului, dar şi printr-o adaptare permanentă la valorile unei societăţi moderne şi dinamice.

Prin raportare la exigenţele noii Legi a Educației Naționale și a Legii Calităţii, Colegiul „Costache Negruzzi” Iaşi îşi defineşte propriile coordonate de dezvoltare, de evaluare şi promovare a culturii organizaţionale, de relaţionare cu mediul cultural, social şi economic al comunităţii.

23 04, 2018