Anunț transferuri elevi - 28.06.2023-03.07.2023

Prima paginăAnunţuriAnunț transferuri elevi - 28.06.2023-03.07.2023

Anunț transferuri elevi - 28.06.2023-03.07.2023

În conformitate cu Regulamentul de organizare și funcționare și cu procedurile interne, Colegiul Național ”Costache Negruzzi” Iași organizează transferul elevilor și susținerea examenelor de diferență necesare.

În acest sens, elevii care doresc să se transfere la Colegiul Național ”Costache Negruzzi” Iași vor depune cererile la secretariatul școlii, în perioada 28.06.2023-03.07.2023.

Programul pentru depunerea cererilor la secretariatul școlii este:

• 28.06.2023 - interval orar 1300-1700
  • 29.06.2023-03.07.2023 - interval orar 800-1500

Cererea poate fi descărcată de AICI.

Condițiile care trebuie îndeplinite pentru aprobarea cererilor sunt:

• la toate testările susținute nota să fie minim 8,50;
  • media pe anul școlar anterior să fie minimum 9,00 - pentru elevii de gimnaziu;
  • media pe anul școlar anterior să fie cel puțin egală cu ultima medie de la specializarea la care se solicită transferul, pentru elevii de liceu;
  • media la purtare este 10.

Elevii care doresc să se transfere la unitatea noastră vor susține o testare, în data de  6 iulie 2023, pentru evaluarea nivelului de cunoștințe care trebuie să fie compatibil cu nivelul educațional din Colegiul Național ”Costache Negruzzi” Iași.

Elevii de gimnaziu care doresc să se transfere la Colegiul Naţional ”Costache Negruzzi” vor susține o testare care presupune două probe, Limba română și Matematică, de câte 60 minute fiecare.

În cazul elevilor de liceu:

• Elevii care optează pentru specializarea Matematică-Informatică vor susține o testare de câte 60 minute la disciplinele Matematică și Informatică;
  • Elevii care optează pentru specializarea Filologie vor susține o testare de câte 60 minute la disciplinele Limba română și Limba engleză;
  • Elevii care optează pentru specializarea Științe ale Naturii, vor susține o testare de 60 minute la Matematică și o testare de 60 de minute, la alegere, la una din disciplinele Fizică, Chimie, Biologie;
  • Conform criteriilor specifice stabilite de către Consiliul de Administrație al Colegiului Național „Costache Negruzzi” Iași, candidații trebuie să obțină minim 8,50 la fiecare probă din cadrul testării.

Precizare: Prin hotărârea Consiliului de Administrație și proceduri interne specifice, transferurile elevilor în clasele a VIII-a și a XII-a se pot realiza doar între colectivele Colegiului Național ”Costache Negruzzi” Iași.

Locuri disponibile:

• clasa a VI-a – 4 locuri
  • clasa a VII-a – 4 locuri
  • clasa a X-a :
    • Matematică -informatică – 4 locuri
    • Științe ale Naturii – 3 locuri
    • Filologie – 4 locuri
  • clasa a XI-a:
    • Matematică-informatică – 4 locuri
    • Științe ale Naturii – 2 locuri
    • Filologie – 3 locuri

Programarea examenelor de diferență: 05.09.2023-07.09.2023 (în cazul schimbării profilului/ a specializării).

În funcție de profilul și specializarea elevilor  de liceu care solicită transferul, diferențele se vor susține la următoarele discipline:

Clasa

finalizată

Profilul și specializarea clasei finalizate

Profilul și specializarea la care se solicită transferul

Discipline la care se susțin examene de diferență

Limba latină, clasa a IX-a

Informatică, clasa a IX-a

Real/ matematică-informatică sau științe ale naturii

Toate disciplinele din trunchiul comun al clasei a IX-a  (din profilul clasei la care se transferă) pe care elevul nu le-a studiat la unitatea de la care provine.

Limba latină, clasa a IX-a și clasa a X-a

Informatică, clasa a IX-a și clasa a X-a

Real/ matematică-informatică sau științe ale naturii

Toate disciplinele din trunchiul comun al claselor a IX-a și a X-a  (din profilul clasei la care se transferă) pe care elevul nu le-a studiat la unitatea de la care provine.

Limba latină, clasele a IX-a, a X-a și clasa a XI-a

Literatura universală, educație artistică, clasa a XI-a

Informatică,

Matematică,

Fizică/chimie, clasele a IX-a, a X-a și clasa a XI-a

Real/ matematică-informatică sau științe ale naturii

Toate disciplinele din trunchiul comun al claselor a IX-a, a X-a și a XI-a  (din profilul clasei la care se transferă) pe care elevul nu le-a studiat la unitatea de la care provine.

23 06, 2023