Anunț privind înscrierea în clasa a v-a an școlar 2020-2021

Părinții/reprezentanții legali ai elevilor declarați admiși în urma selecției organizate în data de 27 iunie 2020 trebuie să transmită unității de învățământ dosarul pentru înscrierea în clasa a V-a, an școlar 2020-2021.

Perioada: 1-3 iulie 2020, în intervalul orar 10-13 (descarcă documentele AICI).

Vă reamintim că oferta educațională a Colegiului Național ”Costache Negruzzi” Iași pentru clasa a V-a cuprinde:

• 1 clasă cu studiul intensiv al limbii engleze
• 1 clasă cu studiul intensiv al limbii franceze
• 1 clasă cu studiul intensiv al limbii germane
• 2 clase cu studiul obișnuit al limbilor moderne


Conform OMEN nr. 4797/31.08.2017 privind organizarea şi funcţionarea claselor cu predare a unei limbi moderne în regim intensiv şi potrivit prevederilor din OMEC nr. 4461/04.06.2020 privind organizarea şi desfăşurarea testului de competenţă lingvistică pentru admiterea în clasa a V-a cu program intensiv de predare a unei limbi de circulaţie internaţională pentru anul școlar 2020-2021, vă aducem la cunoştinţă următoarele:


Dacă numărul de solictări pentru clasele cu studiul intensiv al limbii moderne va depăși numărul de locuri, se va organiza testare la limba modernă respectivă, conform legislației în vigoare, pentru toţi elevii care au solicitat înscrierea în aceste clase, fără echivalarea Certificatelor lingvistice obţinute anterior. Testarea va consta într-o probă scrisă cu durata de 50 de minute.

Data susținerii probei va fi stabilită după terminarea perioadei de înscrieri și înregistrarea opțiunilor elevilor admiși.

Top

Acest website folosește cookie-uri pentru a furniza vizitatorilor o experiență mult mai bună de navigare și servicii adaptate nevoilor și interesului fiecăruia. Politica cookie

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…