Testarea la limba engleză și limba germană pentru clasa a V-a, an școlar 2017-2018

Ca urmare a evaluării certificatelor lingvistice în limba engleză  prezentate pentru echivalare, care atestă un nivel general de competențe  lingvistice A1 sau superior, obţinute ca urmare a susţinerii examenelor cu recunoaștere internațională Movers /Flyers/ KET, în urma cărora candidații au adunat un număr minim de 11 scuturi sau au obținut minim rezultatul PASS, au fost echivalate 37 de certificate lingvistice cu nota 10 (respectiv 100 puncte). În aceste condiții rămân disponibile 23 de locuri pentru  testarea competențelor  lingvistice în limba engleza din 28.08.2017.

Părinții elevilor înscriși în clasa a V-a an școlar 2017-2018, care au optat pentru clase cu studiu intensiv limba engleză și nu au adus un certificat lingvistic pentru echivalare, mai pot depune cereri pentru înscrierea la testarea până pe data de 25 august 2017.

Reamintim că testul scris va începe luni, 28.08.2017, la ora 9.00 şi va avea durata de 45 minute, iar proba orală se va desfăşura în aceeași zi, luni, 28.08.2017, începând cu ora 11.00.

Elevii vor intra în săli în intervalul orar 8.00-8.30 şi vor avea asupra lor carnetul de note vizat pentru anul în curs sau copie după certificatul de naștere.

Deoarece  numărul cererilor  de înscriere  pentru clasa  a V-a cu studiul  intensiv al limbii germane este mai mic decât numărul de locuri disponibile, testarea competențelor lingvistice în limba germană nu va mai avea loc.

  • Copyright

    Copyright © 2018 Colegiul Național "Costache Negruzzi" Iași. Toate drepturile rezervate.