Competiții naționale la Colegiul Național „C. Negruzzi” Iași

Colegiul ,,Costache Negruzzi” găzduiește, în perioada 7-9 iunie 2019, faza națională a două competiții dedicate elevilor de gimnaziu: Concursul Național Transcurricular de Lectură și Interpretare ,,Ionel Teodoreanu”, ediția a XIV-a și Olimpiada Universul Cunoașterii prin Lectură, ediția a VII-a. În acest context, peste 500 de elevi din toate județele țării s-au antrenat într-un joc competițional provocator și efervescent, care a cuprins teze scrise, probe orale, portofolii individuale și pe echipe, într-un dialog al vârstelor având ca principală miză bucuria cunoașterii și a prieteniei. De menționat este faptul că ,,Ionel Teodoreanu”, Concursul Național de Lectură și Interpretare, a fost inițiat în anul 2006 de către profesorii catedrei de limba și literatura română din cadrul Colegiului Național ,,Costache Negruzzi” și organizat anual de prestigioasa instituție de învățământ, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași și cu Ministerul Educației Naționale.

  • Copyright

    Copyright © 2020 Colegiul Național "Costache Negruzzi" Iași. Toate drepturile rezervate.